آخرین اخبار سانی نیوز

۱۳۸۸ مهر ۱۴, سه‌شنبه

فریبا پژوه در زندان تحت فشارهای بازجویی است

فریبا پژوه روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس در زندان اوین تحت فشارها مداوم بازجویی‌های طولانی مدت قرار دارد.

فریبا پژوه روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویسی که از دو ماه گذشته تا کنون در زندان اوین به سر می برد، تحت فشارهای مختلف برای اعتراف‌گیری و پرونده‌سازی قرار دارد. این روزنامه‌نگار که نیمی از این مدت را در سلول انفرادی بوده، هم‌چنان با قرار بازداشت موقت در زندان به سر برده و تحت بازجوی‌های طولانی و مداوم است.

رضا پژوه پدر این روزنامه‌نگار در گفت‌وگو با خبرگزاری هرانا از ملاقات امروز با فریبا پژوه در کابین ملاقات و از پشت شیشه در زندان اوین خبر داده است. به گفته آقای پژوه وضعیت روحی دخترش رضایت‌بخش نبوده و موجب نگرانی وی و همسرش شده است.

مینا جعفری وکیل فریبا پژوه در مورد آخرین وضعیت پرونده‌ی وی به هرانا گفت «فریبا هم‌چنان در بازداشت موقت است. در مورد فریبا در بازپرسی شعبه سوم با بیگی بازپرس پرونده دیدار داشته‌ام که تا حدودی قول هم‌کاری داده‌اند. حتا از احتمال آزادی وی در هفته‌ی آینده نیز خبر داده شده است. اما فریبا هم‌چنان در بازداشت موقت است و فشارهای گوناگونی را تحمل می‌کند. با گذشت این مدت هم‌چنان بازجویی می‌شود و اعلام می‌شود که پرونده در مرحله‌ی تحقیقات است. برای همین من تاکنون ملاقاتی با وی نداشته‌ام و نتوانسته‌ام پرونده‌ی وی را بخوانم.»

جعفری در مورد فشارهای وارد بر فریبا با ابراز تاسف می‌گوید «نمی‌دانم چرا این فشارها صورت می‌گیرد. در ملاقات امروز فریبا با خانواده‌اش هم این قضیه مشخص بوده است. این فشارها بدون شک بر روی جوانان ما تاثیر می‌گذارد. آن‌ها بعد از زندان هم با این مشکلات مواجه خواهند و شرایط را برای آن‌ها سخت می‌کند.»

جعفری در مورد اتهام پژوه می‌گوید «هنوز به طور رسمی اتهام برای او عنوان نشده است. ولی اتهامات امنیتی در پرونده‌ی وی مطرح شده است که نمی‌تواند صحیح باشد. به هر حال امیدواریم که فریبا پژوه هر چه زودتر آزاد شده و از این فشارها رهایی یابد.

منبع هرانا

روزنامه "تحلیل روز" شیراز هم توقیف شد

خبرگزاری مهر: روزنامه محلی تحلیل روز چاپ شیراز لغو امتیاز شد. این روزنامه در بهمن ماه 85 در شیراز کار خود را آغاز کرد و ششمین روزنامه محلی این شهر نیز محسوب می شد.
تحلیل روز یکی از روزنامه های اصلاح طلب شیراز به شمار می رفت که سردبیری و مدیریت آنرا "بهمن حاجات نیا" برعهده داشت.
این روزنامه شامگاه دوشنبه در شماره 756 خود به حکم هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد.

گزارش خوانندگان؛ حمله مسلحانه به فرمانده بسیج در منطقه بانه

فرمانده نیروهای بسیج رژیم در قوخان بانه توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد در ادامه زنجیره ترورهای اخیر در کردستان
عمر عزت پناه فرمانده نیروهای سرکوبگر رژیم اسلامی توسط افراد مسلح ناشناس شب گذشته درروستای قوخان بانه کشته شد. لازم
به ذکر است که نامبرده در فرماندهی سپاه روستای قوخان بوده ،تا ارسال این خبر هیچ گرو ه حزب و سازمانی مسو لیت ان را به عهده نگرفته است.

برخورد نیروی انتظامی با مفاسد اجتماعی و بدحجابی در قم

خبرگزاری مهر: فرمانده انتظامی استان قم از برخورد قاطع نیروی انتظامی با مفاسد اجتماعی و بدحجابی در قم خبر داد. سردار مهدی توکلی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اظهار نارضایتی برخی از مراجع و علما از وضعیت ظاهری قم خاطرنشان کرد: نگرانی علما و مراجع کاملاً به حق و به جاست زیرا موقعیت و شرایط قم در سطح کشور بسیار ویژه است و انتظارات زیادی از این شهر مذهبی وجود دارد. وی گفت : نیروی انتظامی قم برای حفظ قداست شهر مقدس قم ضمن تقویت گشت‌های ارشاد در مبارزه با مفاسد اجتماعی و بدحجابی جدی خواهد بود. توکلی تأکید کرد: نیروی انتظامی استان قم برای رفع دغدغه‌های علما مبنی بر حفظ ظواهر اسلامی در شهر برنامه‌ریزی و اقدام خواهد کرد.

نگرانی بازاریان؛ احتمال عمدی بودن آتش سوزی های اخیر

خبرگزاری مهر: مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهر تهران از برآورد خسارات مالی آتش سوزی شب گذشته بازار تهران طی امروز سه شنبه خبر داد و گفت: علت آتش سوزی هنوز مشخص نشده است اما احتمال عمدی بودن آتش سوزی وجود دارد.
محمد رضا حاجی بیگی با اشاره به آتش سوزی شب گذشته پاساژ پتو فروشی سرای حاج حسن بازار بزرگ تهران گفت: این پاساژ دو طبقه بوده که یک بخش از آن به همراه انبار این پاساژ که در محوطه زیر حیاط قرار دارد به طور کامل آتش گرفته است که شب گذشته تا صبح امروز عملیات حریق و لکه گیری آن ادامه داشت.
حاجی بیگی درباره شایعاتی که در بازار تهران مبنی بر عمدی بودن آتش سوزی مغازه های خیابان ناصرخسرو که هفته گذشته روی داد، گفت: این امکان وجود دارد.

روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران

روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران: اخيرا عده اي از جريانات سياسي اقدام به برخي فعاليت هاي ضد امنيتي در
متروها مي نمايند. عمده اقدام اين جريانات شعار نويسي در راهروي مترو و برخي واگن ها عليه مسئولان نظام مي باشد. همچنين برخي جزوات نيز در تعدادي از ايستگاه ها به شكل محدودي توزيع شده و جريان سازي براي تحريك مردم براي حضور در مراسم هاي غيرقانوني و ساختار شكنانه حاميان كانديداي شكست خورده اصلاح طلبان را مورد تاكيد قرار داده اند.

رویدادهای اخیر ایران در کتاب های درسی کانادا

سایت ایرانتو در کانادا: در حالیکه هنوز یک ماه از شروع سال تحصیلی جدید در کانادا نگذشته، تحلیل رویدادهای اخیر ایران و بحث انتخابات ریاست جمهوری، به محتوای درس دانش اجتماعی مدارس ابتدایی این کشور، اضافه گردیده است.
موضوع " اغتشاش در ایران" یا (Turmoil in Iran) از جمله مباحثی است که با همکاری موسسه ای بنام Critical Thinking Consortium (TC²) تهیه شده و به انعکاس دیدگاه ها و مواضع دولت کانادا، پیرامون رویدادهای پس از انتخابات اخیر ایران می پردازد. از آنجا که دانش آموزان مقطع ابتدایی در کانادا (کلاس های اول تا ششم) ، فاقد کتاب
یا سرفصل های درسی یکسان هستند، معمولا اداره آموزش و پرورش مناطق مختلف، متناسب با سیاست های روز و تشخیص مسئولان، اقدام به انتخاب یا افزودن سرفصل های درسی نموده و آنها را به صورت جزوه، در اختیار مدارس
قرار می دهند.
در مقاله مذکور، ابتدا اشاره ای گذرا به روابط غرب با ایران از دوران دکتر مصدق تاکنون شده و سپس روند برگزاری انتخابات اخیر، اعتراض های مربوط به نتایج آن، درگیری های خیابانی و سایر رویدادهای مربوطه، به زبان ساده و از
زاویه سیاست خارجی این کشور تشریح شده است.

لغو سفر تیم ملی بوکس به تورنمنت روسیه


خبرگزاری مهر: تیم ملی بوکس ایران قرار بود با 12 بوکسور از تاریخ 14 تا 20 مهرماه در تورنمنت بین المللی سنت پترزبورگ شرکت کند اما از آنجا که برگزارکنندگان برای اعضای تیم ملی روادید گردشگری صادر کرده اند، این تیم در این رقابت ها حضور پیدا نمی کند. طبق گفته فرج زاده، مسئول روابط عمومی فدراسیون بوکس، قیمت روادید گردشگری برای هر نفر 170 دلار است درحالی که روادید ورزشی تنها 10 دلار هزینه دربردارد. مسئولان فدراسیون بوکس به همین دلیل از حضور در تورنمنت روسیه انصراف دادند و
اردوی تیم ملی هم تا چهارشنبه هفته آینده تعطیل شد.

وضعیت سرمایه گذاری خارجی در ایران هر سال کمتر از پارسال

روزنامه اعتماد: در حالی که مسوولان سازمان سرمایه گذاری خارجی و برخی از وزیران احمدی نژاد از افزایش سرمایه گذاری
خارجی سخن می گویند آمارهای کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) که معیار اصلی برای نشان دادن عملکرد کشورهاست، خلاف گفته آنان را نشان می دهد. «آنکتاد» در گزارش سال 2009 خود میزان سرمایه گذاری
مستقیم خارجی جذب شده به ایران را یک میلیارد و 492 میلیون دلار اعلام کرد. این در
حالی است که در سال 2007 ایران موفق شده بود یک میلیارد و 658 میلیون دلار سرمایه مستقیم
خارجی جذب کند. مقایسه این دو رقم به وضوح نقدی بر ادعاهای مدیران تحت ریاست محمود احمدی نژاد است؛ ادعاهای آماری که وقتی
چراغ شفافیت بر آن تابانده می شود همگی رنگ می بازند و ناخالصی آن عیان می شود.
مقایسه با دیگر کشورها آنچه در رسانه های دولت و لسان مسوولان درخصوص افزایش سرمایه گذاری خارجی منعکس و جاری است، نیمه خالی لیوانی است که اگر تمام آن دیده شود پرده از بسیاری آماربافی ها برمی دارد. ایران در میان همسایگانش
بدترین وضعیت را دارا است. در سال 2008 ترکیه موفق شده 18 میلیارد و 198 میلیون دلار سرمایه به طور مستقیم جذب کشور خود کند. پاکستان نیز در دایره جذب سرمایه گذاری ایران را جا گذاشته و با جذب پنج میلیارد دلار در جایگاهی بالاتر از ایران ایستاده
است. کشورهای عربی نیز ظاهراً برای سرمایه گذاران جذاب تر از ایران هستند زیرا کشوری مانند امارات حدود 14 میلیارد دلار سرمایه را به سوی خود کشانده و عربستان نیز با جذب
38 میلیارد دلار سرمایه برتری های خود را به ایران به عنوان یک رقیب منطقه یی دیکته کرده است. عقب ماندگی های ایران در حالی خود را نشان می دهد که بر اساس سند چشم انداز ایران باید در یک مسابقه 20ساله بالاتر از این کشورها بایستد اما در
شرایطی که پنج سال از زمان 20ساله رفته ایران در صحنه اقتصاد جهانی همچنان اندر خم یک کوچه است. وضعیت ایران در مقایسه با کشورهایی نظیر هند و چین مقایسه فیل و فنجان است. سهم چین از سرمایه گذاری خارجی
108 میلیارد دلار و هند 41 میلیارد دلار است.

لغو آزادی بازداشت شدگان

روزنامه اعتماد: لغو آزادي بازداشت شدگان؛ همسر احمد زيدآبادي از تداوم ممنوع الملاقاتي و عدم پذيرش قرار وثيقه براي
اين روزنامه نگار و فعال سياسي خبر داد.مهديه محمدي به ادوارنيوز گفت يکشنبه شب بازپرس پرونده زيدآبادي به وکيل وي خبر
داد قرار وثيقه صادر شد و براي آزادي زيدآبادي 250 ميليون وثيقه تامين کنيد، اما اين مقام قضايي روز دوشنبه به ما گفت
دادستان تهران دستور داده آزادي فعالان سياسي متوقف شود.

دو سپاهی در غرب کشوركشته رسیدند


كيهان حکومتی: دوتن از نيروهاي سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان در درگيري با گروهك هاي ضدانقلاب به شهادت رسيدند. روابط
عمومي و تبليغات سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان در اين باره افزود: محسن نوري و نقي حاجيوند هنگام گشت زني در منطقه غرب كشور در درگيري با اعضاي گروهك هاي ضدانقلاب به شهادت رسيدند.

چهارمین زندانی سیاسی نیز از زندان سنندج تبعید شد


روانیوز: انتقال و تبعید زندانیان سیاسی از زندان سنندج به شهرهای دیگر ادامه دارد و عصر روز دوشنبه چهارمین زندانی سیاسی
نیز تبعید شد. "بهمن توتونچی" روزنامه نگار و فعال سياسی كرد به مراغه تبعيد شد. توتونچي اواخر مردادماه سال گذشته از سوي
ماموران لباس شخصي اداره ي اطلاعات در منزل شخصی خود دستگير شد و پس ازطي دوران بازجويی در اداره ی اطلاعات شهرستان سنندج به زندان مركزی اين شهر انتقال يافت.
نامبرده پس از دو ماه تحمل حبس به اتهام تبليغ عليه نظام توسط دادگاه انقلاب اين شهر به 1 سال حبس تعزيری محكوم شد و بعد از
هشت ماه دادگاه تجديد نظر حكم وی را تاييد كرد. اكنون 10 ماه و 20 روز از حبس وی میگذرد.

چهارمین زندانی سیاسی نیز از زندان سنندج تبعید شد


روانیوز: انتقال و تبعید زندانیان سیاسی از زندان سنندج به شهرهای دیگر ادامه دارد و عصر روز دوشنبه چهارمین زندانی سیاسی
نیز تبعید شد. "بهمن توتونچی" روزنامه نگار و فعال سياسی كرد به مراغه تبعيد شد. توتونچي اواخر مردادماه سال گذشته از سوي
ماموران لباس شخصي اداره ي اطلاعات در منزل شخصی خود دستگير شد و پس ازطي دوران بازجويی در اداره ی اطلاعات شهرستان سنندج به زندان مركزی اين شهر انتقال يافت.
نامبرده پس از دو ماه تحمل حبس به اتهام تبليغ عليه نظام توسط دادگاه انقلاب اين شهر به 1 سال حبس تعزيری محكوم شد و بعد از
هشت ماه دادگاه تجديد نظر حكم وی را تاييد كرد. اكنون 10 ماه و 20 روز از حبس وی میگذرد.

تایید ناپدیدشدن عضو سایت اتمی قم درعربستان


حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه روز دوشنبه در كنفرانس خبری خود در تهران در پاسخ به
پرسشی در باره «پناهنده شدن یكی از كاركنان تأسیسات غنی‌سازی قم به عربستان
سعودی» اظهار داشت: «شهرام امیری برای انجام سفر عمره مفرده به عربستان سفر كرده
است و در این كشور ناپدید شده است، ما پیگیر سرنوشت وی هستیم خانواده امیری هم
به شدت پیگیر هستند و مسئولیت عربستان در مورد سرنوشت آقای امیری پابرجا است.»
پیشتر روزنامه عربی زبان الشرق الاوسط با استناد به اظهارات منوچهر متكی وزیر خارجه
جمهوری اسلامی در این باره گزارشی منتشر
كرده بود.

توقیف همزمان دو روزنامه در ایران


هیات نظارت بر مطبوعات ایران امتیاز دو روزنامه فرهنگ آشتی و آرمان را لغو کرده است.

بر اساس گزارشها این هیات، امتیاز روزنامه فرهنگ آشتی را به اتهام "دریافت پول از بیکانگان" لغو کرده است.

فرهنگ آشتی حدود سه ماه است که انتشار دوره جدید خود را آغاز کرده است.

در همین حال حسین عبدالهی، سردبیر روزنامه آرمان، به بی بی سی گفت که خبر تعطیلی روزنامه "پیش از تشکیل جلسه هیات نظارت به آنها رسیده است."

آقای عبدالهی تاکید کرد که انتظار آنها از هیات نظارت بر مطبوعات این بوده که "اگر موردی (در خصوص مطالب روزنامه هست) قبلا در مورد آنها به نشریه تذکر داده می شد."

سردبیر روزنامه توقیف شده آرمان معتقد است که تعطیلی یک روزنامه بالقوه دارای "تبعات منفی" برای جامعه است، آنهم در زمانی که جامعه نیاز به وحدت و آرامش دارد. به گفته آقای عبدالهی "باید سیگنالهای مثبت به جامعه ای که دارای التهاب است، داد"

او گفت که اتهام وارد شده به روزنامه درج مطالب خارج از روش روزنامه است. آقای عبدالهی می گوید که روش روزنامه آرمان "اطلاع رسانی" است و "اگر در غالب اطلاع رسانی اخبار (ی) نمی گنجد (هیات نظارت) می بایستی آن را به روزنامه اطلاع می داده است."

آقای عبدالهی گفت که روزنامه آرمان در چارچوب "نظام اسلامی ایران" فعالیت می کند.

روزنامه آرمان در دوره جدید انتشار خود با فرم و سیاق تازه حدود پنجاه شماره منتشر شده بود.

توقیف این دو روزنامه در حالی اتفاق افتاده است که پیشتر انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با انتشار بیانیه ای نسبت به وضعیت روزنامه نگاران ابراز نگرانی کرده بود.

این انجمن در این بیانیه نسبت به آنچه" ادامه‌ بازداشت و تهدید روزنامه‌نگاران و اعمال فشارهای گوناگون بر مطبوعات منتقد " خواند اعتراض کرد.

در این بیانیه به احضارها و تهدیدهای مستقیم و غیر مستقیم اهالی مطبوعات توسط نهادهای امنیتی اشاره و از مسئولان خواسته شده از اعمال این گونه فشارها پرهیز و همه روزنامه نگاران و صاحب نظران بازداشت شده را بدون قید و شرط آزاد کنند.

رئیس دانشگاه شیراز: عده ای با گفتن الله اکبر اخلال ایجاد می کنند

رئیس پلیس تهران: به رضایت آشوبگران احتیاجی نداریم

عزیزالله رجب زاده رئیس پلیس تهران گفته است که نیروی انتظامی به رضایت افرادی که او "آشوبگر"خوانده احتیاجی ندارد.

آقای رجب زاده در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که اگر کسی آشوب و تعرض به مال و ناموس مردم کند، می خواهم این فرد رضایت از پلیس نداشته باشد. به گفته آقای رجب زاده "پلیس برای رضایت او کف خیابان نیامده است."

فرمانده نیروی انتظامی تهران گفته است که پلیس اقدامات خوبی برای تامین امنیت مردم انجام داده اما اگر تخلفی صورت گرفت نباید به کل نیروی انتظامی نسبت داد.

خبرنگار خبرگزاری ایلنا در عین حال از رئیس پلیس پایتخت درباره میزان رضایت مردم از پلیس پس از وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور سئوال کرده اما آقای رجب زاده با بی جواب گذاشتن این پرسش گفته است که "حیف که خبرنگارید وگرنه پاسختان را می دادم."

پس از وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران که محمود احمدی نژاد در آن پیروز اعلام شد، مردم معترض با حضور در خیابان و راهپیمایی که روزهای نخست با سکوت برگزار شد، اعتراض خود را نشان دادند اما نیروی انتظامی با تهدید با برخود با تجمع مردم، همراه با دیگر نیروهای دولتی به سرکوب معترضان پرداخت.

فرمانده پلیس تهران گفته است که "ما آب و خوراک را بر خود حرام کرده ایم که به مردم خدمت کنیم و تمام تلاش پرسنل نیروی انتظامی خدمت به مردم بوده و تلاش می کنیم اول خدا و بعد مردم از ما راضی باشند."


بازگشت محمدرضا نقدی به صحنه نظامی ایران

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و فرمانده کل قوا در ایران با صدور احکام جداگانه‌ای، محمدرضا نقدی را به سمت رئیس سازمان بسیج مستضعفین و حسین سلامی را به سمت جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و امیر علی حاجی زاده را به سمت فرماندهی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کرده است.

پیش از این حسین طائب به عنوان معاون اطلاعات سپاه پاسداران منصوب شده بود.

به فاصله کمی از رفتن حسین طائب از فرماندهی بسیج و گرفتن پست معاونت اطلاعات سپاه پاسداران، محمدرضا نقدی فرماندهی سازمان بسیج را که یک نیروی پاره وقت شبه نظامی است به عهده گرفته است.

آقای طائب در هفته های پایانی دوران فرماندهی اش در بسیج از آغاز "جنگ نرم" دشمنان علیه جمهوری اسلامی حرف می زد و این تئوری و راه های مقابله با آن را به طور مکرر در اظهار نظرها و سخنرانی هایش تکرار می کرد.

سازمان دیده بان حقوق بشر به تازگی خواهان بررسی نقش آقای طائب در برخوردهای به گفته این نهاد "خشن نیروهای امنیتی ایران با مردم معترض" به نتیجه انتخابات ۲۲ خرداد شده بود. اما جانشین آقای طائب یعنی محمدرضا نقدی هم با چنین نقش و اتهاماتی روبه رو است.

آقای نقدی پیش از این سمت های مختلف نظامی و سیاسی و انتظامی داشته است اما مشهور ترین دوره مسئولیت او سازمان حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در دهه ۷۰ خورشیدی بود.

مهمترین واقعه این دوران دستگیری شماری کثیری از شهرداران مناطق مختلف تهران و سرانجام غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران بود.

آقای نقدی از سوی جناح اصلاح طلب در ایران به دست داشتن در شکنجه تعدادی از شهرداران مناطق مختلف تهران متهم شد. او چندی بعد در دادگاه نظامی به اتهام شکنجه متهان به ۸ ماه حبس قطعی محکوم شد اما حکم او به اجرا درنیامد.

او همچنین با این اتهام روبروست که در ماجرای کوی دانشگاه تهران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، با دانشجویان معترض به شدت و خشونت برخورد کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه مارس ۲۰۰۸ میلادی محمد رضا نقدی را در فهرست تحریم قطعنامه ۱۸۰۳ این شورا قرار داد و او را متهم کرد که برای شکست تحریم های بین المللی علیه ایران تلاش می کند.

به نظر می رسد که فرماندهی آقای نقدی در بسیج آغاز دوران تازه ای از فعالیت های این سازمان در شرایط سیاسی و اجتماعی فعلی ایران باشد که نسبت به ۴ ماه پیش یعنی قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تفاوت های کرده است.

محمد محسن سازگارا، تحلیلگر امور سیاسی ایران و از اعضای موسس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بخش فارسی بی بی سی می گوید که برکناری آقای طائب به عنوان یکی از افراد مهم در تحولات پس از انتخابات می توانست نشانه ای از تمایل به دلجویی از آسیب دیدگان وقایع پس از انتخابات شود که با انتصاب آقای نقدی به جای او این خوشبینی از بین رفت.

با توجه به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران و اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد و گسترش مخالفت ها با آن، بسیج برای در کنترل نگه داشتن اوضاع کشور بیش از همیشه مورد توجه حاکمیت قرار گرفته است.

در کنار تعیین فرمانده جدید بسیج، جانشین فرمانده سپاه پاسداران و نیروی هوافضای آن نیز تغییر کرده است.

تحولات در رده های مختلف فرماندهی سپاه در شرایطی صورت می گیرد که به اعتقاد گروهی از ناظران مسائل ایران نفوذ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوزه مسائل غیر نظامی این کشور همچون موضوعات سیاسی و اقتصادی روز به روز در حال گسترش است و به بی سابقه ترین شکل خود از زمان تاسیس آن در سه دهه پیش رسیده است.

از زمان آغاز فرماندهی محمد علی جعفری بر سپاه پاسداران، ساختار سپاه با تغییرات متعددی همراه بوده است اما دست اندکاران سپاه و برخی از فرماندهان آن از ادامه تغییرات عمده در ماه های آینده آن هم خبر می دهند.


نگرانی مقامات اتاق بازرگانی ایران از ظهور بنگاه های شبه دولتی

رئیس اتاق بازرگانی ایران از واگذاری شرکت های مشمول واگذاری های اصل 44 قانون اساسی به شبه دولتی ها ابراز نگرانی کرده و گفته است که "هم اکنون نوع دیگری از واحدها و موسسات در اقتصاد ایران در حال رشد و گسترش هستند که نه دولتی، نه تعاونی و نه خصوصی هستند."

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران همچنین گفته که فعالان اقتصادی از مجلس و کمیسیون ویژه اصل 44 این انتظار را دارند که بر روند واگذاری ها نظارت کرده و نگرانی های بخش خصوصی را برطرف کنند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در سالهای 1384 و 1385 خورشیدی مجوز واگذاری بخش های کلان اقتصاد دولتی ایران به بخش خصوصی این کشور را در قالب سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی به دولت ابلاغ کرد. او چندی بعد تذکری به روسای هر سه قوه داد و نگرانی خود را از اجرای این اصل اعلام کرد.

با این همه مسئولان اتاق بازرگانی ایران به عنوان مهمترین نهاد بخش خصوصی در این کشور می گویند که در این مدت فقط 10 درصد واگذاری ها به گفته آنها به بخش خصوصی واقعی تعلق گرفته است.

علی رشیدی اقتصاد دان و عضو اتاق بازرگانی ایران به بخش فارسی بی بی سی گفت که واگذاری اموال دولتی طبق شرایط خاص به گروههای خاص صورت گرفته که این ها هرگز خصوصی نیستند.

آقای رشیدی می گوید که بخش خصوصی دارای تعریف خاصی است و هر موقع که بالاترین مقام یک شرکت یا موسسه توسط یک مقام دولتی منصوب شود باید گفت که آن شرکت یا موسسه دولتی است.

اعضای اتاق بازرگانی در نشستی که از آن به عنوان "صبحانه کاری" نام برده می شود در مورد شرایط و زمان فعلی خصوصی سازی ابزار شک و تردید کرده اند و معتقدند که باید راهکارهای لازم برای حضور خصوصی سازی در ایران فراهم شود.

اسداالله عسگر اولادی، رئیس اتاق مشترک ایران و چین چالش اصلی خصوصی سازی را بی اعتقادی دولت به اجرای اصل 44 دانسته و گفته که فضای کسب و کار در ایران پر از التهاب و چالش است.

آقای عسگر اولادی همچنین به واگذاری سهام مخابرات اشاره کرده و گفته که "مدیر عامل جدید در مصاحبه خود درصدد بود که خود را بخش خصوصی معرفی کند در حالی که باید بررسی شود که حکم این مدیر عامل را چه کسی امضا کرده است."

اشاره آقای عسگراولادی به واگذاری سهام مخابرات به کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین است که گفته می شود یک نهاد نظامی است و مدیران ارشد آن از طرف سپاه پاسداران ایران منصوب می شوند.

علی رشیدی معتقد است که به هیچ وجه شرایط برای خصوصی سازی واقعی به نحوی که مثلا در اروپا انجام شده در ایران آماده نیست. اما دولت به واسطه بدهکاری کلانی که به نهادهای عمومی مثل سازمان تامین اجتماعی، صندوق فرهنگیان و بازنشستگان دارد، می خواهد به هر نحوی کسری منابع مالی خود را تامین کند و این به هیچ وجه به معنی اصلاح ساختار اقتصادی نیست.

محمد نهاوندیان رئیس اتاق ایران هم با نگرانی می گوید که در قانون اصل 44 یک راهکار برای واگذاری ها پیش بینی شده اما با شکلی از واگذاری ها به نام رد دیون مواجه هستیم که دولت برخی از واحدها را به عنوان رد دیون واگذار می کند.

علی رشیدی اقتصاد دان می گوید که کاهش درآمدهای ارزی منابع مالی دولت را به شدت محدود کرده است.

به گفته آقای رشیدی درآمد ارزی دولت ایران به حدود نصف سال گذشته رسیده و در این شرایط اضطراری به هیچ وجه به صلاح ملت و مردم ایران نیست که اموال دولتی به این شکل به گروه خاصی واگذار شود.

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون اصل 44 مجلس ایران می گوید که در واگذاری ها تخلفی صورت نگرفته است.

با این همه آقای فولادگر گفته که آن چیزی که اکنون به عنوان بنگاه شبه دولتی شکل گرفته در قانون وجود ندارد و به گفته او باید ببینیم که واگذاری های صورت گرفته چقدر با اصل 44 قانون اساسی هماهنگ است.

این در حالی است که علی رشیدی اقتصاد دان به بخش فارسی بی بی سی گفت که سازمان خصوصی سازی باید منحل شود چون که این سازمان صلاحیت این کار را ندارد و عملکرد آن تاکنون به ضرر اقتصاد به طور کلی و منافع عمومی بوده است.

آقای رشیدی معتقد است که مجلس باید احیا شود زیرا مجلسی که دنباله رو دولت است نمی تواند مدافع منافع ملی باشد. مجلس باید قوانین مربوط به اجرای اصل 44 را اصلاح کند، اما در حال حاضر فقط انتقال مالکیت در ایران صورت می گیرد در حالی که ما امروزه با عدم انتقال تکنولوژی، مسئله سوء مدیریت و مشکلات دیگری مواجه هستیم.

به گفته آقای رشیدی باید از تاریخ آموخت، برای مثال عملکرد آلمان و بعضی از کشورهای اروپای شرقی نشان می دهد که اگر می خواهیم خصوصی سازی کنیم باید راهکارهای مناسب را انتخاب کنیم، نه این که با اعطای سهام عدالت به یک گروه اقدام به این کار کنیم.

او می گوید که با ایجاد انحصارات جدید، غول های اقتصادی جدیدی در ایران به صحنه آمده اند که در حال حاضر اقتصاد این کشور را تحت کنترل خود دارند و تازه عده ای می خواهند که به آنها اموال دولتی را هم واگذار کنند.

حدود 12 وزارتخانه درگیر اجرای اصل 44 هستند که وزرات اقتصاد و دارایی نقش ستاد اجرایی در واگذاری ها را دارد. چهار وزارتخانه مهم صنایع، نیرو، نفت و مخابرات بیشترین حجم واگذاری ها را دارند.


از دیگر رسانه ها: ایران در روزنامه تایمز

روزنامه تایمز در شماره روز دوشنبه پنجم اکتبر (سیزدهم مهر ماه) نوشته است که ایران اکنون به دانش فنی ساخت بمب هسته ای دست یافته است.

روزنامه تایمز به نقل از "اسناد محرمانه" می نویسد که ایران اطلاعات کافی برای طراحی و تولید یک دستگاه انفجاری هسته ای (بمب اتمی) در اختیار دارد.

تایمز می نویسد این اسناد که به صورت ضمیمه محرمانه گزارش سال جاری آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر شده اند ممکن است بر مذاکرات ایران و شش کشور قدرتمند جهان بر سر مسئله تحقیقات اتمی ایران، تاثیر بگذارند.

با این حال روزنامه تایمز اضافه می کند که یافته های این گزارش محرمانه قطعی نیستند و مورد تایید رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی هم نیستند.

محمد البرادعی چندی پیش گفته بود که آژانس هیچ سند محکمی از وجود یک بعد نظامی در برنامه غنی سازی اورانیوم ایران ندارد.

با این که آژانس های اطلاعاتی آمریکا دو سال پیش گفته بودند که ایران تحقیقات خود در خصوص امکان تولید سلاح هسته ای را در سال 2003 تعطیل کرده بود، روزنامه تایمز به نقل از یک "مقام اروپایی" بی نام می نویسد که برخی از اروپایی ها متقاعد نیستند که تحقیقات ایران جنبه نظامی ندارد.

این مقام بی نام اروپایی به تایمز گفته است که "ما معتقدیم آنها اطلاعات لازم را در اختیار دارند. مسئله این است که آیا تصمیم سیاسی برای تولید بمب را خواهند گرفت یا نه."

این روزنامه در ادامه می نویسد که قرار است بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز 25 اکتبر (سوم آبان) از مرکز جدید غنی سازی اورانیوم ایران در اطراف قم بازدید کنند.

به نوشته تایمز، دوره هفت ساله ریاست دکتر برادعی بر آژانس بین المللی انرژی اتمی ماه آینده (نوامبر) پایان خواهد یافت و پایان ماموریت او سبب خشنودی تندروهایی چون جان بولتون، از نو محافظه کاران آمریکایی، و سفیر پیشین آن کشور در سازمان ملل متحد خواهد شد.

تایمز می نویسد که دیدار بعدی مقامات ایرانی با نمایندگان کشورهای قدرتمند جهان در خصوص انتقال اورانیوم غنی شده ایران به خارج، روز 19 اکتبر (27 مهر ماه) انجام خواهد شد.

این روزنامه در سرمقاله خود مدعی شده است که ایران در باره برنامه تحقیقات اتمی خود "دروغ خواهد گفت و دروغ خواهد گفت" تا زمانی که دستش رو شود.

بدین ترتیب، تایمز می نویسد که غرب باید با افزایش فشار بر ایران و "نگه داشتن پاهای ایران در مقابل آتش" برنامه اتمی آن کشور را متوقف یا دست کم، کند کند.


رئیس دانشگاه شیراز: عده ای با گفتن الله اکبر اخلال ایجاد می کنند

رئیس دانشگاه شیراز نسبت به الله اکبر گفتن های شبانه دانشجویان اعتراض کرده و گفته است "برخی که قصد اخلال در دانشگاه را دارند شبها در حد چند دقیقه الله اکبر می گویند و ایجاد اخلال می کنند."

محمد هادی صادقی رئیس دانشگاه شیراز در گفتگو با خبرگزاری مهر خواستار برخورد ده تا پانزده دانشجویی شده است که به گفته وی این دانشجویان "باعث ایجاد اخلال و بی نظمی هایی در خوابگاههای دانشگاه (شیراز) شده اند."

الله اکبر گفتن های شبانه بعد از اعلام نتایج انتخابات در شهرهای مختلف شروع شد و معترضان به نتایج انتخابات در ساعات معینی در طول شب پشت بام رفته و شعار الله اکبر سر می دهند.

آقای صادقی همچنین می گوید پرونده 20 تا 30 نفر از دانشجویان در کمیته انضباطی به خاطر اتفاقات پس از انتخابات در حال بررسی است.

بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعتراضاتی در برخی دانشگاهها نظیر دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه شیراز انجام شد و پرونده ای که رئیس دانشگاه شیراز به آن اشاره کرده، به دانشجویانی مربوط می شود که در این اعتراضات حضور داشتند.

به گفته رئیس دانشگاه شیراز پرونده دانشجویان در کمیته انضباطی این دانشگاه در حال بررسی است.

در حالی پرونده هایی برای برخی دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در کمیته های انضباطی تشکیل شده، اعتراضات در دانشگاهها با شروع سال تحصیلی ادامه یافته و در روز بازگشایی دانشگاهها گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران در محوطه این دانشگاه دست به تجمع زدند. اتفاق مشابهی نیز در برخی دانشگاهها از جمله دانشگاه صنعتی شریف رخ داد.

بعد از این وقایع، معاونت دانشجویی وفرهنگی دانشگاه تهران به دانشجویان ساکن کوی این دانشگاه هشدار داد که حق برگزاری تجمع ندارند و در صورت شرکت در تجمعات بدون مجوز با آنها برخورد خواهد شد.

در پی اعتراضات گسترده ماه های اخیر به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برخی مقام های جمهوری اسلامی نسبت به بروز اعتراضات دانشجویی همزمان با بازگشایی دانشگاه ها ابراز نگرانی کردند و حتی گفته شد که برخی مقام ها موضوع تعطیلی دانشگاه ها برای یک ترم را مطرح کردند که این خبر از سوی مقام های رسمی تکذیب شد.

آخرين آخبار