آخرین اخبار سانی نیوز

۱۳۸۸ آبان ۱۰, یکشنبه

خانواده بهزاد نبوی، عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی شایعات منتشر شده مبنی بر آزادی وی را تکذیب کردند


بحران اتمی رژیم؛ پیام اوباما برای مقامات اسرائیلی

>سایت فارسی وزارت خارجه اسرائیل (hamdami.com): در حالی که شماری از سران اسرائیل در دوهفته گذشته معامله پیشنهادی با رژیم ایران درباره مبادله اورانیوم کم غنی شده با اورانیوم میان غنی شده را مورد انتقادهای شدید قرار داده بودند، بنیامین
نتانیاهو در دیدار روز گذشته با جورج میچل (فرستاده صلح ایالات متحده) سخنان متفاوتی بیان داشت و تلاش های پرزیدنت اوباما را
ستود و از این طرح جانبداری کرد. آگاهان سیاسی در اورشلیم گفتند: رئیس جمهوری ایالات متحده با فرستادن پیامی از مقامات اسرائیلی درخواست کرده شکیبائی در پیش گیرند و از انتقاد درباره این معامله (که رژیم ایران به هرحال ممکن است آن را رد کند
و عملی نگردد) خودداری ورزند و راهکردی شبیه آلمان، فرانسه و بریتانیا در این زمینه در پیش گیرند. ارزیابی آن است که دولت پرزیدنت اوباما، پیش از آن که رشته تحریم های بسیار شدیدتری را علیه حکومت ایران برقرار کند، می خواهد به جهانیان، و به ویژه به روسیه و چین نشان دهد که بیشترین مدارا با جمهوری اسلامی انجام شده و همه راه های دیپلماتیک مورد آزمایش قرار گرفته و نتیجه ای نداده است

اعتراض به بخشنامه جديد دانشگاه آزاد آبادان


روزنامه اعتماد: تجمع در دانشگاه آزاد آبادان؛ جمعي از دختران دانشجوي ساکن در خوابگاه دانشگاه آزاد واحد آبادان در اعتراض به بخشنامه جديد دانشگاه در خصوص منع تردد در ساعات شبانه براي سومين روز متوالي مقابل دفتر رئيس اين دانشگاه تجمع کردند.

ادامه اعتراض مادران عزادار با خواندن سرود ای ایران


فعالین حقوق بشر ودمکراسی در ایران

مادران عزادار با حمل عکس جانباختگات و خواندن سرود ای ایران به اعتراضات خود ادامه دادند بنابه گزارشات رسیده تجمع اعتراض هفتگی مادران علیه سرکوب خونین و ادامه بازداشتهای اخیرعلیرغم اینکه تعداد زیادی از نیروهای سرکوبگربا حضور خود سعی در ممانعت از شکل گیری آن داشتند ادامه یافت مادران عزادار خواستار آزادی زندانیان سیاسی و محاکمۀ آمرین و عاملین سرکوب خونین مردم ایران هستند. مادران عزادار تجمع اعتراضی خود را از ساعت 17:00 در میدان آب نمای پارک لاله تهران آغاز کردند.در این تجمع اعتراضی علاوه بر مادران عرادار ،شخصیتهای فرهنگی مانند خانم سیمین بهبهانی،خانم خدیجه مقدم ،فعالین دانشجوئی و تعداد زیادی از مردم شرکت داشتند . مادران و مردم با در دست داشتن عکس شهدای راه آزادی اخیر مانند سهراب ،ندا و سایر شهدا مردم ایران و با بر افروختن شمع در میدان آب نما ی پارک لاله اقدام به راهپیمائی بدور این میدام نمودند. برخلاف همیشه که راهپیمائی در
سکوت برگزار می شد اینبار اما در حین راهپیمائی به دور میدام اقدام به خواندن سرود ای ایران ای مرز پر گهر کردند. در پایان راهپیمائی با اعلام 1 دقیقه سکوت یاد و خاطرۀ شهدای اخیر را گرامی داشتند و سپس برای آزادی زنداینان سیاسی 3 بار الله اکبر گفتند. تعداد شرکت کنندگان در اعتراضات امروز بین 200 الی 250 نفر تخمین زده می شد و در حین راه پیمائی علیرغم اینکه مامورن سرگوبگر آنها را در محاصرۀ خود داشتند و همراهی می کردند تا کسی به جمع آنها نپیوندد تعداد زیادی از مردم حاضر در پارک به صفوف راه پیمائی مادران می پیوستند.تجمع اعتراضی امروز تا ساعت 17:45 ادامه یافت. تعداد نیروهای سرکوبگر نسبت به هفته های قبل خیلی بیشتر بود .نیروهای سرکوبگر انتظامی با باتون و سلاح گرم و همچنین تعداد زیادی از نیروهای لباس شخصی در آنجا مستقر شده بودند . آنها با تهدید سعی در متفرق کردن جمعیت را داشتند ولی مادران قهرمان بدون توجه به تهدیدات آنها اینبار اعتراضات خود را از سکوت خارج کردند و با حمل کردن عکس جانباختگان راه ازادی و سرود ای ایران به اعتراضات خود ادامه دادند.
09 آبان 1388 برابر با 31 اکتبر 2009

بازداشت تعدادی از علمای اهل سنت

سنی آنلاین: در پی احضار گسترده اخیر مدیران مدارس دینی اهل سنت استان سیستان و بلوچستان از طرف دادگاه ویژه روحانیت
مشهد، چند نفر از این علما بعد از حضور درجلسه دادگاه بازداشت شدند.اسامی افرادی که تاکنون بازداشت شده اند ودر بلاتکلیفی بسر می برند عبارتند از:
1ـ مولانا عثمان مدیر حوزه علمیه مدینة
العلوم خاش و امام جمعه اهل سنت خاش.
2ـ مولانا محمد اسماعیل زهی مدیر مدرسه
اشاعة التوحید زاهدان.
3ـ مولانا عبدالرشید شهنوازی ناظم مدرسه
دینی دارالهدی اسماعیل آباد خاش.
امیدواریم هرچه سریعتر علمای بازداشت شده آزاد شوند.

انتقاد کدیور از آمریکا به دلیل بی‌توجهی به دمکراسی در ایران

محسن کدیور

۱۳۸۸/۰۸/۰۹
محسن کدیور، روحانی و پژوهش‌گر دگر اندیش ایرانی، از دولت ایالات متحده به سبب بی‌توجهی این کشور به مسائلی مانند دمکراسی و وضعیت حقوق بشر در ایران و تمرکز بر برنامه اتمی جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محسن کدیور روز جمعه در سخنانی در جمع دانشجویان دانشگاه دوپل شیکاگو با اشاره به گفت‌وگوهای جاری درباره برنامه اتمی ایران اظهار داشت: «دولت آمریکا تمام توجه خود را بر برنامه اتمی ایران متمرکز کرده است. من در این میان چیزی درباره وضعیت حقوق بشر و دمکراسی در ایران نمی‌شنوم. در حالی که از نظر ایرانی‌‌ها انرژی هسته‌ای موضوع اصلی به شمار نمی‌آید، بلکه حقوق بشر و دمکراسی است که برای ایرانی‌ها در اولویت قرار دارد».

هر چند باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، از زمان روی کار آمدن رویکرد گفت‌وگوی مستقیم را با ایران به‌ویژه در زمینه برنامه اتمی این کشور در پیش گرفته است، واکنش دولت وی نسبت به تظاهرات اعتراض‌آمیز نسبت به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران و سرکوب خشونت‌آمیز آن بسیار خویشتن‌دارانه بوده است.

روحانی دگراندیش ایرانی که پیشتر یک سال به جرم «تشویش اذهان عمومی» در ایران زندانی بود، در بخش دیگری از سخنان خود از دولت‌های عربستان سعودی و مصر با عنوان رژیم‌هایی مستبد نام برد و حمایت ایالات متحده از این کشورها را به باد انتقاد گرفت و این کشور را متهم کرد که تنها به فکر منابع نفتی خود در منطقه خاورمیانه است.

محسن کدیور درباره احتمال عادی شدن روابط میان آمریکا و ایران تحت تاثیر رویکرد تازه دولت باراک اوباما نیز اظهار داشت: «من در این باره متاسفانه چندان خوش‌بین نیستم.»

واشینگتن و تهران اخیراً در جریان گفت‌وگوها بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی به طور مستقیم با هم مذاکرده کرده‌اند. ایالات متحده آمریکا و سایر قدرت‌های عمده جهان هم اکنون سرگرم چانه‌زنی با جمهوری اسلامی ایران درباره برنامه اتمی این کشور هستند.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای متهم می‌کنند، اما ایران این اتهام را رد کرده و می‌گوید که برنامه اتمی‌اش صرفاً اهداف غیرنظامی دارد.

آقای کدیور ایالات متحده را به «ناآگاهی» درباره اوضاع جاری ایران متهم کرده و می‌گوید این ناآگاهی ممکن است به تکرار شکست سیاست‌های آمریکا در قبال ایران در سال‌های پس از انقلاب اسلامی منجر شود.

به گفته محسن کدیور، هر چند در جامعه ایران عقاید متفاوتی درباره خواسته‌های «جنبش سبز» وجود دارد، لزوم تلاش برای پایان بخشیدن به قدرت مطلقه رهبر روحانی جمهوری اسلامی از جمله زمینه‌های اشتراک نظر در میان معترضان به شمار می‌آید.

آقای کدیور که برای استقرار یک نظام اسلامی دمکراتیک در ایران تلاش می‌کند در این باره که نسل جوان ایرانی و به‌ویژه ایرانیان مقیم ایالات متحده جمهوری سکولار را ترجیح می‌دهند می‌گوید: «سنت‌های اسلامی در ایران از قدرت بالایی برخوردار است.»

خاتمی: به انتقاد از قدرت موجود ادامه می‌دهیم


محمد خاتمی رییس جمهور پیشین ایران در جمع تظاهر کنندگان روز قدس در تهران.


در آستانه سالگرد سیزده آبان و در حالی که معترضان به نتایج انتخابات خود را برای شرکت در تظاهرات دیگری در این روز آماده می‌کنند، محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، اعلام کرد که اصلاح‌طلبان همچنان به رویکرد انتقادی خود نسبت به «قدرت موجود» ادامه خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمد خاتمی روز شنبه در دیدار با اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: «اگر ما که به اصل نظام اعتقاد داریم، نتوانیم حرف نزنیم، دیگران که اعتقادی ندارند، دست به عمل خواهند زد و نتیجه عمل آنها چیزی نیست که مطلوب ما باشد. نباید بگذاریم کار به جایی برسد که تقاضاها از درون کشور به بیرون نظام برود».

با این وجود، رئیس جمهور پیشین ایران با اشاره به شرایط پیش آمده پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران وضعیت کشور را «بحرانی» خواند و اظهار داشت: « وقتی برای انجمن اسلامی دانشجویان که برآمده از متن دانشگاه است، سؤالات جدی پیرامون مسائل اخیر پیش می‌آید، پیداست که جامعه ما با بحران مواجه شده است».

پیشتر و در اوج اعتراض‌های مردمی نسبت به نتایج انتخابات ۲۲ خرداد، آقای خاتمی پیشنهاد داده بود، برای برون‌رفت جمهوری اسلامی از این «بحران» همه‌پرسی انجام شود.

به دنبال حمایت‌های رئیس جمهور پیشین ایران از «جنبش سبز» شخصیت‌ها و رسانه‌های هوادار دولت و رهبر جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته حملات شدیدی را علیه محمد خاتمی انجام داده‌اند.

این در حالی است که آقای خاتمی با تأکید بر پشتیبانی خود از اعتراض‌های «میلیونی» و «مدنی» پس از انتخابات به «کسانی که در مقابل این اعتراض‌ها قرار می‌گیرند» اطمینان داده است «مردم از راه خود برنمی‌گردند».

رئیس جمهور پیشین ایران همچنین در بخشی دیگری از سخنان خود در دیدار با اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در تشریح رویکرد اصلاح‌طلبان در قبال حاکمیت یک بار دیگر تأکید کرد:« ما همچنان در مقام نقد قدرت موجود باقی می‌مانیم، البته در چارچوب جنبشی که اسلام و نطام و انقلاب را قبول دارد».

آقای خاتمی در ادامه با رد خشونت‌گرایی گفت: «ما به هیچ عنوان طرفدار خشونت نیستیم، در مقابل عده‌ای جز به خشونت نمی‌اندیشند و عمل نمی‌کنند».

«هیچکس حق تجسس در امور شخصی افراد را ندارد»

رئیس دولت اصلاحات با اشاره به امنیتی شدن فضای جامعه به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم اظهار داشت:«هیچ کس حتی دستگاه‌های امنیتی، حق تجسس در امور شخصی افراد را ندارد و حتی با بهانه‌های امنیتی نیز نمی‌توان به امور خصوصی شهروندان وارد شد و در آن تجسس کرد».

آقای خاتمی با دفاع از ادامه حرکت اصلاحی در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی افزود: «معیار‌های یک نظام مطلوب مردمی در الگوی جمهوری اسلامی جمع شده است و بزرگترین رسالت ما این است که نظامی را به وجود بیاوریم که بشر در آن آزادی و پیشرفت و عدالت ببیند و ما اعتقاد داریم که با همین قانون اساسی می‌توان در همین مسیر ادامه داد».

وی همچنین با اشاره به اظهارات آیت‌الله خمینی که گفته بود در جمهوری اسلامی مورد نظر وی «حتی افرادی که ضد خدا و ضد دین هم باشند، تا زمانی که دست به سلاح نبرده باشند و توطئه نکنند، ایمن هستند» ادامه داد: «امام همواره بر حضور و فعالیت گرایش‌ها و سلایق مختلف اصرار داشتند؛ به طور مثال خود امام تأکید داشتند که مجمع روحانیون مبارز در کنار جامعه روحانیت مبارز فعالیت داشته باشد».

پس از رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری فعالیت بسیاری از گروه‌ها و احزاب اصلاح‌طلب در ایران با محدودیت‌ روبه‌رو شده و شمار زیادی از اعضای عمده‌ترین گروه‌های اصلاح طلب همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

آخرين آخبار