آخرین اخبار سانی نیوز

۱۳۸۸ آبان ۱۲, سه‌شنبه

مرگ 22 نفر در ایران بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای خوکی


وزارت بهداشت ایران اعلام کرده که 1638 نفر در این کشور به آنفلوآنزای نوع "آ" (خوکی) مبتلا شده و 22 نفر نیز در اثر ابتلا به این بیماری، جان باخته اند.
محمود نبوی معاون مدیریت مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت به خبرگزاری مهر گفته که این وزارتخانه برای مقابله با این بیماری، طرحی را در مدارس کشور در دست اجرا دارد که هدف آن تشخیص و شناسایی مبتلایان به بیماری آنفلوآنزای نوع "آ" است.
به گفته آقای نبوی، این طرح برای آن انجام می شود که دانش آموزان مبتلا پیش از شدت بیماری شناسایی شوند.
برای اجرای این طرح، 200 گروی پزشکی به مدارس شهر تهران اعزام شده اند تا دانش آموزان مدارس راهنمایی و دبیرستان را زیر نظر بگیرند.
زکریا یازرلو رئیس آموزش و پرورش شهر تهران، گفته است که تا به حال هیچ مدرسه ای در شهر تهران که شش هزار مدرسه دارد، به خاطر آنفلوآنزا تعطیل نشده اما کمیته هایی در آموزش و پرورش تشکیل شده که به صورت موردی تعطیلی موردی کلاس های درس تصمیم گیری خواهند کرد.
وزارت بهداشت به مدیران مدارس توصیه کرده "به دانش آموزان سرما خورده تا بهبودی کامل اجازه استراحت در منزل دهند تا ویروس این بیماری به دیگر دانش آموزان سرایت نکند."
این وازتخانه از دانش آموزان خواسته است که از وسایل شخصی از جمله لیوان و دستمال استفاده کنند و والدین صابون شخصی را در کیف دانش آموزان بگذارند.
در هفته های اخیر در رسانه ها و در مدارس به دانش آموزان مدام تاکید می شود که توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.
همزمان مسعود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت مجلس نسبت به اقداماتی که برای مقابله با این بیماری شده انتقاد کرده و گفته "مسئولان باید هر چه زودتر نسبت به تعیین استراتژی های مقابله با این بیماری اقدام کنند."
آقای پزشکیان که قبلا وزیر بهداشت بوده، گفته است که اطلاعات درستی در باره این بیماری داده نمی شود و "به نظر می رسد این مسئله (شیوع بیماری آنفلوآنزا) شدید تر از شرایط فعلی است."
به گفته این نماینده مجلس این بیماری در اروپا و آمریکا شکل گرفته ولی آنجا چنین مشکلاتی را ایجاد نکرده اما مسئولان باید توضیح بدهند که چرا "چنین مشکلات بزرگی در کشور به دلیل وجود بیماری آنفلوآنزا نوع "آ" ایجاد شده" و در صورت توضیح مسئولان می توان راهکاری برای مقابله پیدا کرد و تعطیلی مدارس یکی از راههاست.
مقام های ایرانی در چند ماه گذشته بارها نسبت به شیوع گسترده این بیماری ابراز نگرانی کرده و در اقدامی پیشگیرانه سفرهای زیارتی به مکه را در طول ماه رمضان منع کردند.
اما با شروع موسم حج تمتع دوباره نگرانیها افزایش پیدا کرده به خصوص که از دهم آبان سفر زائران برای برگزاری حج تمتع به عربستان آغاز شده است.
سازمان جهانی بهداشت می گوید ویروس آنفلوآنزای خوکی به 160 کشور رسیده است و هنوز در مراحل ابتدایی است.
این سازمان می گوید تعداد مبتلایان به این بیماری در طی دو سال آینده ممکن است به 2 میلیارد نفر برسد.
سازمان بهداشت جهانی می گوید که اکثر موارد ابتلای به آنفلوآنزای خوکی ملایم است و بسیاری از بیماران بدون کمک پزشکی بهبود می یابند. به گفته این سازمان، دیگر متوقف کردن روند گسترش این ویروس در جهان ممکن نیست.
کارشناسان بهداشتی از جمله راه های پیشگیری را دست ندادن، روبوسی نکردن و اجتناب از صرف وقت دراز مدت در مکان های عمومی شلوغ دانسته اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

سلام
از اینکه نظر خود را راجع به این نوشته اعلام می کنید، متشکریم.
در اولین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد.
-------------------------------------------------
Hi.
Tank you for your comment about this post.
Answer your comment ASAP

آخرين آخبار