آخرین اخبار سانی نیوز

۱۳۸۸ مهر ۲۹, چهارشنبه

مذاکرات وین به تاخیر افتاد

مذاکرات برنامه اتمی ایران در وین روز سه شنبه ساعتها به تاخیر افتاد، علت آن ظاهرا این بود که ایران در برابر نقش پیشنهادی فرانسه در معامله غنی سازی اورانیوم که در دست بحث و بررسی است، مقاومت می کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی دلیلی برای این تاخیر در آغاز دومین روز بحث ها میان ایران، روسیه، فرانسه، ایالات متحده و آژانس ارائه نداد. اما آسوسییتد پرس به نقل از دیپلمات ها می گوید بن بست بر سر مشارکت فرانسه دلیل آن بوده است.

مذاکره کنندگان درباره پیشنهادی برای حمل اورانیوم ایران به روسیه و فرانسه برای تبدیل به سوخت رآکتور سرگرم بحث بوده اند.

یک دیپلمات آشنا به مذاکرات وین می گوید طرف ها اینک درباره توافقی بین روسیه و ایران بحث می کنند که به روسیه اجازه خواهد داد کار غنی سازی را به عنوان یک قرارداد فرعی به فرانسه واگذار کند و به این ترتیب درخواست تهران را برای پرهیز از معاملات مستقیم با پاریس تامین کند.

تاخیر روز سه شنبه پس از آن روی داد که منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در تهران گفت در هر معامله ای در مورد برنامه اتمی ایران نیاز به فرانسه نیست. متکی افزود کار با آمریکا و روسیه زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی برای رسیدن به توافق کافی خواهد بود.

هدف از توافق غنی سازی این است که از نگرانی های غرب مبنی بر غنی سازی اورانیوم به منظور تولید تسلیحات اتمی بکاهد.

تلویزیون دولتی ایران پیشتر به نقل از منابع نزدیک به مذاکرات گفت تهران وارد قرارداد غنی سازی با فرانسه نخواهد شد، آنها خودداری گذشته فرانسه از تحویل تجهیزات رآکتور را دلیل آن ذکر می کنند.

محمد البرادعی، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه گفت بحث های وین خوب آغاز شده است و به سخن او «سازنده» است.

علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس، توصیف البرادعی از مذاکرات را تایید کرد.

با این حال، قبلا در روز دوشنبه، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت تهران بدون توجه به نتیجه مذاکرات با قدرت های جهانی، فعالیت های غنی سازی را متوقف نخواهد کرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

سلام
از اینکه نظر خود را راجع به این نوشته اعلام می کنید، متشکریم.
در اولین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد.
-------------------------------------------------
Hi.
Tank you for your comment about this post.
Answer your comment ASAP

آخرين آخبار