آخرین اخبار سانی نیوز

۱۳۸۸ بهمن ۱, پنجشنبه

وحشت از ۲۲ بهمن سبز و دروغ های امنیتی حکومت


تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۸۸
مهدی محسنی

شبکه جنبش راه سبز(جرس): در حالی که اخباری مبنی بر توزیع مجلاتی حاوی تصاویر شرکت کنندگان در راهپیمایی عاشورای خونین در تهران منتشر شده است یک مقام انتظامی خبر داد که بیش از 40 نفر از تجمع‌ کنندگان روز عاشورا با همکاری مردم شناسایی و دستگیر شدند. اما برخی منایع مستقل در تهران این اخبار را تایید نکرده و انرا جنگ روانی حکومت پیش از 22 بهمن ماه امسال ارزیابی می کنند.
 
سایت جرس روز سه شنبه 29 دی ماه خبر داد که در برخی از ایستگاههای متروی تهران تصاویر شرکت کنندگان در راهپیمایی عاشورای تهران توزیع شده است.بر اساس این گزارش توزیع کنندگان از مردم خواسته اند تا چهره معترضین را شناسایی کنند و با شماره تلفن هایی که در این مجلات تصویری قید شده به مقام های امنیتی و نظامی معرفی کنند .
یک شهروند تهرانی که یکی از این مجلات را دریافت کرده به خبرنگار جرس گفت: "من یکی از شرکت کنندگان در مراسم عاشورا و از جمله معترضین به حکومت هستم. من با این شماره ها تماس گرفتم و در پیام گیر آن گفتم که من سردسته آشوبهای اخیر تهران و ایران را می شناسم. این شخص رهبر ایران است و آدرس بیت رهبری را برای آنها گذاشتم." وی افزود: "این تهدید ها بی فایده است. مردم از این کارها نخواهند ترسید بلکه وحشت حکومت را بیش از پیش نشان می دهد. با این کارها اتفاقا در اطلاع رسانی وقایع عاشورای تهران کمک زیادی به جنبش سبز می شود. من به سهم خودم از نیروهای امنیتی و انتظامی در انجام این اقدام تشکر می کنم."

ادعاهای بدون سند و غیر قابل باور نیروی انتظامی

نيروی انتظامی ایران دو روز پيش در ويژه‌نامه‌ای هشت صفحه‌ای به نام «امین جامعه» تصاوير ۶۵ نفر از حاضران در اعتراضات را چاپ کرده و از مردم ایران خواسته بود آنها را شناسایی کنند. نيروی انتظامی جمهوری اسلامی در این ویژه‌نامه که، به گفته سحام ‌نیوز، در مدارس، مساجد، ادارات و سازمان‌ها پخش شده این ۶۵ نفر را «عوامل ناامنی و اهانت‌کنندگان به مقدسات» خوانده و از مردم خواسته بود تا آنها را شناسايی کنند.
پس از آنکه دو روز پیش سردار رجب زاده، فرمانده انتظامی تهران بزرگ از شناسایی تک تک افرادی که در حوادث روز عاشورا حضور داشتند خبر داد، روز سه شنبه 29 دی ماه یک مقام مسوول امنیتی خبر داده است که بیش از 40 نفر از تجمع ‌کنندگان روز عاشورا با همکاری مردم شناسایی و دستگیر شدند.
به گزارش ایلنا پایگاه اطلاع ‌رسانی پلیس به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد: "به‌دنبال انتشار تصاویر آشوبگران روز عاشورای حسینی در پایگاه اطلاع‌ رسانی پلیس و ویژه‌نامه نشریه امین جامعه، بیش از 40 نفر از عناصر فتنه‌گر با همکاری مردم شریف و بیدار ایران اسلامی شناسایی و دستگیر شدند. متهمان برای سیر مراحل تحقیق و بازجویی در اختیار نیروی انتظامی قرار دارند."

سردار رجب‌زاده، فرمانده انتظامی تهران بزرگ که نیروی انتظامی از زخمی شدنش در حوادث روز عاشورا توسط معترضان خبرهایی منتشر شده بود، با تاکید بر این که تمام افرادی که در "اغتشاشات" روز عاشورا شرکت کردند، از سوی پلیس دستگیر خواهند شد، از انتشار تصاویر یک سری دیگر از افرادی که در این اغتشاشات شرکت کرده بودند در آینده‌ای نزدیک خبر داده است.
چند روز پیش از این اظهارات نیز سردار احمدی مقدم از "چک کردن" تمامی ایمیل ها و پیام های کوتاه خبر داد. این سخنان درحالی بیان می گردد که حتی در صورت فراهم بودن امکانات مورد نیاز و عدم رعایت نکات امنیتی توسط کاربران بیش از چند ده میلیون ایمیل و به همین میزان پیام کوتاه در طول روز باید توسط نیروهای انتظامی کنترل گردد. نیروهایی که در هفت ماه گذشته از کنترل خیابان های شهر تهران با وجود اعمال خشونت های بی حد و حصر و قتل ده ها شهروند و زخمی نمودن هزاران نفر ناتوان بوده اند.
از سوی دیگر کارشناسان سیاسی معتقدند شناسایی افراد معترض و مخالف کمکی به حکومت نمی کند. تنها شاید مشخص نماید که گستردگی مخالفان حکومت تا کجاست و اتفاقا این موضوع می تواند در نهایت منجر به سست شدن پایه های قدرت حاکمیت گردد.

نشانه وحشت از "22 بهمن سبز" نمایان شد
یک فعال جنبش سبز معتقد است که نیروهای انتظامی و دستگاه های امنیتی و قضایی روی دو جنبه متمرکز شده اند: "اول ایجاد اختلاف در شبکه های اطلاع رسانی و ارتباطی با انتشار پارازیت، فیلترینگ، کمک گرفتن از هکرها، ترساندن مردم در عدم استفاده از پیام کوتاه و ایمیل و نرم افزار های ارتباطی برای عدم انتشار اخبار مربوط به تجمعات و اعتراضات و همچنین فراخوان ها برای دهه فجر سبز. همچنین هدف دیگر حکومت ایجاد رعب و وحشت میان شهروندانی است که خود را برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن آماده می کنند. این اقدام با انتشار تصاویر معترضان، برگزاری دادگاه های نمایشی و اخبار مربوط به دستگیری و محاکمه شهروندان صورت می گیرد. انتظار می رود با نزدیک تر شدن به 22 بهمن این اقدامات افزایش یافته و بر حجم تبلیغات اینچنینی افزوده شود."

این فعال جنبش سبز در مورد تاثیر این اقدامات بر حضور مردم در 22 بهمن مدعی است: "میان عاشورای تهران و 22 بهمن تفاوت بسیار است. در روز عاشورا از حضور متمرکز دسته جات سینه زنی جلوگیری شد اما در 22 بهمن حکومت مسیر راهپیمایی را در شهرهای مختلف تعیین می کند و این موضوع بر امنیت شرکت کنندگان می افزاید. ضمن آنکه در این روز بروز هرگونه درگیری به شدت آبرو و وجهه نظام را خدشه دار می کند."
وی تصریح کرد: "حکومت سعی خواهد نمود این روز را به عنوان نمایش قدرت خود و حمایت عمومی از دولت غاصب به جهانیان نشان بدهد. در این شرایط حضور نیروهای نظامی در خیابان ها به شدت محدود خواهد بود به جای آن حضور هوادارن جنبش سبز می تواند حکومت را در شرایط دشواری قرار دهد. ضمن آنکه اگر طبق هر سال احمدی نژاد در این مراسم سخنرانی نماید این مراسم می تواند نمایش اعتراض دیگری به دولت نامشروع وی باشد."
این فعال سیاسی همچنین با اشاره به دو راهپیمایی ناموفق حکومت در ماه گذشته افزود: "با تجربه های فضاحت بار دو راهپیمایی گذشته پیش بینی ما اینست تمام توان حکومت بر روی پر نمودن میدان آزادی و مقابل محل سخنرانی احمدی نزاد خواهد بود. ضمن اینکه اگر احتمال بروز درگیری قابل پیش بینی باشد و دستگاه های امنیتی به تهدیدات خود ادامه دهند ،ریزش در بخشی از حامیان حکومت نیز مشهود خواهد بود. آنها از ترس صدمه دیدن توسط نیروهای انتظامی و سرکوبگر در این راهپیمایی حضور نخواهند داشت."

واکنش معترضان سبز به ادعاهای نیروی انتظامی
در همین حال خوانندگان سایت های مختلف خبری و کاربران اینترنتی نظرات جالب توجهی را در مورد ادعاهای سرداران نیروهای انتظامی در وب سایت های مختلف منتشر کرده اند. کوروش از ایران می نویسد: "حکومت و روسای امنیتی از سطح بخش و روستا گرفته تا سطح کلان شهرها و تهران اگر امروز با مردم و خواست اکثریت زخم خورده ایرانیان همراهی نکنند و سرکوبها را افزایش دهند، به زودی این آنها هستند که توسط مردم شناسایی می شوند و مشخصاتشان در اینترنت در اختیار همگان قرار خواهد گرفت." ناظر از تهران نیز ندعی است: " با شناخت کاملی که از نظام سراپا دروغ جمهوری اسلامی سراغ داریم این خبر دستگیری 40 نفر یک سناریو و دروغی بیش نیست که فقط برای ترساندن ایرانی ها شایعه کرده اند که مردم را از شرکت در تظاهرات ضد دیکتاتوری روزهای بهمن ماه بترسانند."

پگاه از ایران نیز در زیر خبر دستگیری 40 نفر از معترضان اشاره می کند: "مردم ایران مثل دولت پست نیستند که هم وطنان شجاع خود را به این دولت جنایتکار بفروشند." فری ایران از تهران نیز این ادعاها را دروغ محض می خواند و می افزاید: "همه ما می دانیم که آقایان از ترس، فشارشان روی زندانیان کمتر شده و الان تمام تلاششان جلوگیری از شرکت مردم در 22 بهمن است که کور خوانده اند."
محمد از اروپا نیز خطاب به نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی نوشته است: "آقايان باصطلاح انتظاماتچي! مردم مليوني در مورد گرفتن خواستهاي بحق خود از رهبريت شما مصمم هستنند و بر عليه يکديگر و بنفع شما جاسوسي نمي کنند. سعي نکنيد که با اين ترفندها مردم را نسبت به يکديگر بدبين کرده و به اين وسيله در ميان آنها بذر تفرقه پاشيده و آنها را خانه نشين نمائيد. تاريخ مصرف اين گونه شگردها از سوي شما به پايان رسيده. بجاي اين گونه فرمانبرداريها سعي کنيد اسلحه ها را کنار گذاشته و به جنبش مردمي بپيونديد."

کامی از ایران نیز نظر مشابهی را دارد: "به آگاهی مردم غیور و شریف ایران می ترساند، تمامی مطالب و مسائلی که تحت عنوان دستگیری ها ، شناسائی ها و ردیابی ایمیل ها و پیامک ها که از سوی مسئولین کذاب کشور و نیروی پلیس بیان می شود، صرفاً بلُوف های سیاسی بوده و برای ترساندن مردم معترض است. به هیچ عنوان گول این شیاطین را نخورید."
کاربر دیگری از ایران نیز مدعی است: "کسی از این مانورها و بازیها نخواهد ترسید. تاکتیک ایجاد رعب و وحشت و انداختن ترس در دل مردم زمانی ممکن است موثر باشد که بطور مقطعی استفاده شود.حالا هر روز نیروهای امنیتی با شیوه ای می خواهند مردم را از دستگیر شدن بترسانند، یکروز با اعلام کنترل ایمیلها ودیگر با محارب خواندن یا انتشار تصویر یا ترور استاد دانشگاه.ترس در دل کسانیست که این داستانها را می سازند."

بسیاری از وبلاگ نویسان فعال و کاربران اینترنت در سایتهای بالاترین، فیس بوک و تویتر و دیگر سایت های اجتماعی نیز در این باره با زبان طنز و یا در تحلیل های مختلف به این موضوع پرداخته اند. بیشتر این تحلیل ها و نظرات بر این موضوع تاکید دارد که این اقدامات مانورهای تبلیغاتی حکومت به دلیل وحشت از اعتراضات مردمی و ادامه آن در روزهای 22 بهمن، چهارشنبه سوری و روزهای مشابه است
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

سلام
از اینکه نظر خود را راجع به این نوشته اعلام می کنید، متشکریم.
در اولین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد.
-------------------------------------------------
Hi.
Tank you for your comment about this post.
Answer your comment ASAP

آخرين آخبار