آخرین اخبار سانی نیوز

۱۳۸۸ آذر ۲۵, چهارشنبه

سیدمحمد خاتمی در نشست مجمع عمومی بنیاد باران: ملت ما راه‌های مبارزه با ناراستی‌ها و تجربه مقاومت را از محرم فراگرفته است


عصر چهارشنبه، 25 آذر 1388
رئیس بنیاد باران با انتقاد از وجود برخی تنگ نظری‌ها در کشور گفت: "برای باران علی‌رغم اینکه در چارچوب قانون کار می‌کند، تنگناها و مشکلاتی وجود دارد و از جمله اینکه 4 سال است که اجازه تاسیس پژوهشکده به آن داده نمی‌شود."

سید محمد خاتمی در نشست مجمع عمومی باران که با حضور اعضای آن برگزار شد، با اشاره به آغاز ماه محرم و گرامیداشت آن توسط مردم کشورمان در طول تاریخ، خاطرنشان کرد: این مساله همواره عاملی برای صبوری، مقاومت و استقامت ملت ما در برابر ناکامی ها بوده است که از آن درس های اخلاقی و راههای مبارزه با ناراستی ها و تجربه مقاومت در برابر موانع و مشکلات را فراگرفته است.
وی افزود: اگر این سرمایه نبود، مقاومت مردم در طول تاریخ در برابر مشکلات و ستم ها وجود نداشت و از صحنه تاریخ بیرون می رفتیم که اتفاقا شور و شوق مردم به این مناسبت در طول تاریخ همواره بیشتر شده که نشاندهنده عظمت کار اباعبدالله(ع) است. رئیس بنیاد باران با اشاره به پیوند ماه محرم با اتقلاب اسلامی که حادثه ای کم نظیر در تاریخ معاصر بود، تصریح کرد: این مساله نشانگر عظمت ملت ماست که نهضت اباعبدالله (ع)هم در فراگیری و درخشندگی چهره آن تاثیر داشته است و مهم ترین آن مقابله با ستم، تحقیرشدگی ملت، محروم ماندن از عرصه تعیین سرنوشت بود.

خاتمی با بیان اینکه مردمی که تازیانه استبداد را تحمل کرده بودند، در سایه انقلاب اسلامی در جست و جوی نظامی بودند که در آن مدار باشند و معنویت هم بر آن حاکم باشد، ادامه داد: مردم ما امام(ره) را پیرو مکتب اباعبدالله(ع) و بیانگر آرمانهای عاشورا و مظهر عظمت و بزرگی و والایی خودشان می دانستند؛ به همین دلیل هم امام همواره مورد احترام بوده و باید باشد.
رئیس جمهور سابق کشورمان با بیان اینکه ما در موضوع اصلاحات با ابا عبدالله(ع) نزدیکی پیدا می کنیم، گفت: جامعه اسلامی یک هدف عمده دارد و آن اصلاح دائم وضع جامعه است؛ چه اصلاح وضع حکومت یا ایجاد حکومت مطلوب و چه اصلاح اداره حکومت و روشهای رابطه با جامعه؛ امام حسین(ع) فرمورد که نه برای برتری جویی و ...بلکه برای اصلاح در امت جدم قیام کردم.
وی با اشاره به تبیین مبانی اصلاحات و سوابق تاریخی آن گفت: قبل از انقلاب هدف اصلاحات این بود که حکومتی برود و به جای آن حکومت جدیدی بیاید، اما اکنون که به برکت انقلاب نظام جمهوری اسلامی مستقر شده در جهت تقویت آن باید اصلاحات ادامه یابد؛ نباید خیال کنیم که به خاطر وجود عنوان «جمهوری اسلامی » همه چیز صحیح است و متعصبان، تنگ نظران و اقتدارگرایان هرچه می خواهند بگویند و بکنند، اصلاحات بهبود بخشیدن امور با همین معیارهای انقلاب و امام(ره) است و طبعا انتقاد هم امرلازمی است و رفع اشکالات با معیارهائی که به خاطر آن فداکاری ها شد، از رسالتهای ماست که این را هم از ابا عبدالله(ع) فراگرفته ایم.
رئیس بنیاد باران با تشکر از همه همکارانش در این بنیاد به خاطر همکاری با آن در طول 4 سال گذشته و روی پا نگه داشتن آن علی رغم مشکلات، اظهار داشت: گرچه ابری که باید ببارد، بخل می ورزد، اما انتظار باران هم مهم است که البته تاکنون قطراتی هم باریده است.
وی با تاکید بر اینکه باران یک حزب نیست و کار سیاسی به آن معنا انجام نمی دهد، تصریح کرد: ما در فعل و انفعلات مربوط به قدرت وکسب آن نبوده ایم، در عین حال که هر کدام مسئولیت سیاسی داریم، ولی باران کار سیاسی نمی کند. لذا در انتخابات مختلف شرکت نکرد یعنی نامزد نداشت و کار ستادی انجام نداد البته اگر کسی خواست، به او نظرات خود را ارائه کرد.
خاتمی ادامه داد: ما می خواستیم به نهادهای مدنی دیگر در کشور کمک کنیم و تفکر مدنی را بسط دهیم و در عرصه های مختلف، مشاوره دادن به بخش های دولتی و غیر دولتی کار کنیم. همچنین از نیروهای انسانی کشور بهره ببریم تا هدر نروند و احیانا تربیت نیرو صورت گیرد. وی با جامع دانستن اساسنامه باران گفت: منظور ما این نبوده که بزودی به همه آن اهداف می رسیم، اما ظرفیتهایی در نظر گرفته شده که در خدمت به جامعه و پاسخ به نیازها فعالیت کند.
خاتمی با اشاره به سابقه بنیادهایی چون باران در جهان گفت: این نهاد یا توسط افراد ثروتمند تاسیس شده اند و یا اینکه چهره های معتبر علمی، سیاسی و... بطور بی پرده از صاحبان شرکتها و صاحبان تمکن دعوت می کنند تا کمک کنند، مانند بنیاد ماندلا که منابع مالی فراوانی را جمع کرد و تاسیساتی را برای اهداف گوناگون ایجاد کرد که او هم انسان بزرگی است و یادش را گرامی می داریم.
وی ادامه داد: بنده ترجیحم این بود که افراد مختلف را جمع کنیم و بطور آشکار کمک بگیریم، زیرا دولت و نظام هم از کار ما اطلاع دارد و مشکلی وجود ندارد و بدون امکانات هم نمی توان کار کرد وهنوز هم خیلی دیر نشده است متاسفانه تنگ نظری هایی وجود دارد و برای باران علی رغم اینکه در چارچوب قانون کار می کند، تنگناها و مشکلاتی وجود دارد از جمله اینکه 4 سال است که اجازه تاسیس پژوهشکده به آن داده نمی شود.
رئیس بنیاد باران با اشاره به برگزارس نشستهایی مانند «نفت، توسعه و دموکراسی» در باران و گرامیداشت یاد محسن امین زاده که برگزاری آن را بر عهده داشت، تصریح کرد: امیدواریم دوستان اداره کننده جامعه روند مناسب تری را در پیش بگیرند، زیرا هیچ گاه روندهای اینچنینی نتایج مطلوبی برای خود فشار آورندگان هم نداشته است و باید در این زمینه به تجربیات دیگران هم نگاه شود.
وی تاکید کرد: اکثر کسانی که اکنون در بند هستند، دلسوز ترین افراد جامعه هستند و امیدواریم زودترآزاد شوند. خاتمی با تاکید بر ضرورت فعالبت کمیته های مختلف در باران گفت: در این کمیته ها افرادی باید بطور مستقر و دائم کار کند که همه اینها نیاز به امکانات دارد.
رئیس بنیاد باران با اشاره به سخنان گذشته خود گفت: نظر ما این است که دین در عرصه حیات اجتماعی دخالت می کند و نمی تواند نسبت به حکومت بی تفاوت باشد البته محور و مدار بودن مردم را هم پذیرفته ایم و خیلی مباحث اینگونه را باید بسط دهیم وتبیین کنیم، زیرا جوانان ما دچار تردیدها و مشکلات جدی شده اند و به عنوان اصلاح طلبان که به جمهوری اسلامی افتخار می کنیم، می توانیم در زمینه این مسائل تئوریک کار کنیم.
وی بر بالا بردن بعد دینی و روحانی باران برای ارتباط با کانون های جوشان دینی که حرفهای خوبی برای گفتن دارند، تا کید کرد و گفت: باید از اساتیدی که می توانند در این مورد کمک کنند، دعوت بکار کنیم. خاتمی همچنین توجه بیشتر به جوانان و گسترش بنیاد در شهرستانها را از برنامه های باران در آینده ذکر کرد و از زحمات اعضای باران در شهرستانها تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد به تقاضاهای دیگر پاسخ مثبت بدهند.
به گزارش روابط عمومی بنیاد باران،پیش از سخنان سید محمد خاتمی ؛محمدرضا عارف رئیس هیات مدیره باران و مرتضی حاجی مدیرعامل بنیاد گزارشی را از فعالیتهای باران ارائه کردند. گفتنی است به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضا برای برگزاری انتخابات هیات مدیره جدید بنیاد باران، این انتخابات به جلسه بعدی مجمع عمومی موکول شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

سلام
از اینکه نظر خود را راجع به این نوشته اعلام می کنید، متشکریم.
در اولین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد.
-------------------------------------------------
Hi.
Tank you for your comment about this post.
Answer your comment ASAP

آخرين آخبار