آخرین اخبار سانی نیوز

۱۳۸۸ آذر ۲۸, شنبه

اطلاعيه مهم سازمان قضايي نیروهای مسلح درباره پرونده كهريزك


سازمان قضايي نيروهاي مسلح با صدور اطلاعيه‌اي، روند رسيدگي به پرونده بازداشتگاه كهريزك را تشريح كرد.

به گزارش «تابناک»، در متن اين اطلاعيه که در خبرگزاری‌ها منتشر شده، آمده است: ضمن عرض تسليت به مناسبت فرا رسيدن ايام سوگواري سيدالشهدا(ع) و ياران باوفايش، به اطلاع مي‌رساند پرونده بازداشتگاه كهريزك با صدور كيفرخواست عليه ‌١٢ متهم به دادگاه ارسال شد.

بر پایه تحقيقات انجام شده، به دنبال وقوع حوادث و ناآرامي‌هاي پس از انتخابات، از تاريخ ‌٢٥/٣/١٣٨٨ تا ‌٣/٤/١٣٨٨ تعداد ‌٢٣ متهم و در تاريخ ‌١٩/٤/١٣٨٨ تعداد ‌١٤٥ متهم با دستور مقام قضايي به بازداشتگاه كهريزك اعزام مي‌شوند.

در پي وصول گزارش‌هايي مبني بر نقض حقوق شهروندي منجر به فوت سه نفر از متهمان بازداشتگاه مذكور، مقام معظم رهبري دستور تعطيلي بازداشتگاه كهريزك و برخورد دقيق و قانوني با عوامل تعرض به حقوق شهروندي را صادر و در اين خصوص هيات ويژه دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي تحقيقاتي را آغاز مي‌كند.

با پيشنهاد اين هيأت و گزارش هيأت نظارت و بازرسي حقوق شهروندي قوه قضاييه و دستور مقامات عالي قضايي، پرونده‌اي در دادسراي نظامي تهران تشكيل مي‌شود كه آخرين نتايج رسيدگي به اين پرونده پس از ‌چهار ماه تحقيقات مداوم و پيگير، به شرح زیر به اطلاع مردم شريف ايران مي‌رسد:


‌١- پس از ارجاع پرونده به شعبه اول بازپرسي دادسراي نظامي تهران، با همكاري ضابطان قضايي بررسي‌هاي جامعي در اين ارتباط آغاز و بخش‌هاي مختلف بازداشتگاه كهريزك مورد بازديد و بازرسي دادستان نظامي تهران و قاضي پرونده قرار مي‌گيرد. در ادامه با اخذ ليست كامل اسامي متهمان اعزامي به بازداشتگاه كهريزك در جريان حوادث بعد از انتخابات، تمامي آنان شناسايي و ‌٩٨ نفر شكايت خود را به دادسراي نظامي تهران اعلام مي‌كنند و مصدومان به پزشكي قانوني معرفي مي‌شوند.

‌٢- در روند رسيدگي به پرونده، با تدبير دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي و پرداخت خسارت و دلجويي از شاكيان، در نهايت تعداد ‌پانزده نفر از آنان، رضايت خود را اعلام مي‌كنند.

٣- به دليل جان باختن سه نفر از بازداشت شدگان به نام‌هاي مرحوم محسن روح الاميني، مرحوم امير جوادي فر و مرحوم محمد كامراني و شكايت اولياي دم، تحقيقات جامعي در اين خصوص از متهمان، شهود و مطلعان صورت گرفت و از پزشكي قانوني خواسته شد كه با توجه به معانيه اجساد، ضمن اخذ نظر هيأت تخصصي پزشكي قانوني، نظر خود را درباره علت تامه فوت آنان اعلام كند. پزشكي قانوني در نظريه خود با رد فوت نامبردگان به لحاظ ابتلا به بيماري مننژيت، با تأييد وجود آثار متعدد ضرب و جرح روي اجساد، علت درگذشت متوفيان را مجموع صدمات وارده اعلام مي‌كند.

‌٤- تحقيقات به عمل آمده نشان مي‌دهد، بازداشتگاه كهريزك از شرايط نامناسبي به لحاظ زيستي، بهداشتي و تغذيه برخوردار بوده و شكات نيز بدون رسيدگي‌هاي لازم پزشكي در كنار برخي افراد سابقه‌دار و شرور نگهداري مي‌شدند و به دليل ظرفيت محدود بازداشتگاه، شمار بسیاری از دستگيرشدگان در فضايي محدود و وضعيتي سخت، ايام بازداشت خود را سپري كرده‌اند. در مجموع، بازداشتگاه كهريزك، فاقد استانداردهاي لازم براي نگهداري متهمان بوده و برخوردهاي ناهنجار و تنبيهات بدني مأموران نيز اين شرايط بد را تشديد كرده است.

‌٥- پس از تحقيقات اوليه، عوامل دخيل در پرونده به عنوان متهم به دادسراي نظامي احضار و از آنان بازجويي به عمل آمده و تا پايان تحقيقات در مجموع ‌٢٢ نفر از رده‌ها و بخش‌های گوناگون نيروي انتظامي و افراد مرتبط به عنوان متهم تحت تعقيب قرار گرفته‌اند.

‌٦- دادسراي نظامي تهران سرانجام پس از تحقيقات جامع، با توجه به اقارير و اظهارات متهمان، گواهي شهود، مدارك و اسناد موجود، اظهارات شكات و مطلعان، معاينه محل وقوع جرم، استعلامات متعدد از مراجع ذي ربط، نظريات پزشكي قانوني درباره چگونگي و ميزان جراحات و صدمات وارده به شاكيان و علل فوت متوفيان، مواجهه حضوري و ساير قراین موجود، در مجموع ‌١٢ نفر از متهمان را مجرم شناخته و درباره آنان كيفرخواست صادر و نسبت به ساير متهمان حسب مورد، قرار منع پيگرد و موقوفي تعقيب صادر كرده است.

‌٧- بر پایه مدارك و شواهد موجود و نظريات پزشكي قانوني، دادسراي نظامي تهران جان باختن مرحوم محسن روح الاميني، مرحوم امير جوادي فر و مرحوم محمد كامراني را به استناد بند «ب» ماده ‌٢٠٦ «قانون مجازات اسلامي» از مصاديق قتل عمد تشخيص داده و در همين ارتباط از دادگاه نظامي براي ‌٣ نفر از متهمان شاغل در بازداشتگاه كهريزك به اتهام مشاركت در ايراد ضرب و جرح منجر به قتل عمد سه نفر، درخواست مجازات كرده است.

‌٨- دیگر اتهامات منتسب به متهماني كه پرونده آنان منتهي به صدور كيفرخواست در دادسراي نظامي شده عبارت است از:

- آمريت و مشاركت در ايراد ضرب و جرح و اهانت به شكات.

- محروم كردن بازداشت شدگان از حقوق مقرر در قانون اساسي و رعايت نکردن حقوق شهروندي موضوع ماده واحده قانون احترام به آزادي‌هاي مشروع.

- بي مبالاتي و عدم رعايت نظامات دولتي در ارتباط با امور خدمتي منجر به تلفات جاني و صدمات بدني به دليل عدم مديريت و نظارت لازم بر بازداشتگاه.

- آمريت و مشاركت در گزارش خلاف واقع درباره علت و نحوه درگذشت سه تن از متهمان بازداشتي در كهريزك.

ذكر این نکته لازم است كه سازمان قضايي نيروهاي مسلح، مطابق با مقررات قانوني، پس از صدور حكم قطعي، اسامي متهمان را اعلام خواهد كرد.

در پايان لازم است از مقامات عالي رتبه نظام، هيأت سه نفره قوه قضاييه، هيأت ويژه دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، اعضاي كميته ويژه مجلس شوراي اسلامي، اصحاب رسانه و مردم صبور و شريف ايران و تمامي كساني كه با رهنمودها و همكاري‌هاي خود دادسراي نظامي تهران را در رسيدگي به اين پرونده ياري كردند، تشكر كنيم. اميد است كه اين همكاري‌ها تا پايان رسيدگي به اين پرونده ادامه داشته باشد.

اطلاعات تكميلي درباره نحوه برگزاري و زمان تشكيل اولين جلسه دادگاه متهمان پرونده متعاقبا اعلام خواهد شد.

روابط عمومي سازمان قضايي نيروهاي مسلح

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

سلام
از اینکه نظر خود را راجع به این نوشته اعلام می کنید، متشکریم.
در اولین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد.
-------------------------------------------------
Hi.
Tank you for your comment about this post.
Answer your comment ASAP

آخرين آخبار