آخرین اخبار سانی نیوز

۱۳۸۸ آذر ۲, دوشنبه

جنجال بر سر اظهارات احمدی نژاد در مورد پایتخت شیعه

سیاست  - رئیس جمهور در حاشیه سفر به تبریز، اقدام به رونمایی از سندی کرد که اگر چه «ملی» نام گرفته بود اما زمینه‌های نارضایتی‌هایی را به وجود آورده است.
محمود احمدی نژاد با حضور در همایش «تبریز؛ نخستین پایتخت تشیع درجهان اسلام»، سند ملی ثبت تبریز به عنوان پایتخت تشیع را امضا کرد.اقدامی که از سوی رئیس مجمع نمایندگان اردبیل بعید به نظر می‌رسد و می‌گوید: از آقای احمدی‌نژاد که خودش آذری‌زبان و از توابع اردبیل است بعید به نظر می‌رسد چنین کند. سیدکاظم موسوی که شخصاً از این اقدام رئیس‌جمهور خبر نداشت و به واسطه تماس روزنامه خبر متوجه این امر شد، ادامه داد: آقای احمدی‌نژاد مرد عاقل و عارفی هستند. همه می‌دانند که مرکز اشاعه فرهنگ تشیع در اردبیل بوده و اساساً صفویه از اردبیل برخاسته است.

او که می‌گفت در صورت صحت این خبر، حتماً آن را در دیدار هفته آینده‌اش با احمدی‌نژاد درمیان خواهد گذاشت، ابراز امیدواری کرد تا طرح موضوعاتی از این دست و رسانه‌ای شدن آن منجر به ایجاد فاصله، تفرقه و تشتت در میان مردم منطقه نشود، به ویژه آنکه هر دو طرف و حتی رئیس‌جمهور هم آذری‌زبان هستند. موسوی که از جمله حامیان احمدی‌نژاد در مجلس است، در توجیه این اقدام وی گفت: حتی اگر ایشان چنین کاری هم کرده باشند، یقیناً منظورشان تبریز نبوده، بلکه منطقه آذربایجان با مرکزیت اردبیل را پایتخت تشیع دانسته‌اند.

ولی اسماعیلی نماینده گرمی هم در زمره نمایندگان حامی احمدی‌نژاد است اما صراحتاً از اعتراض مردم اردبیل نسبت به این اقدام رئیس‌جمهور خبر داده و گفته است: معرفی تبریز به عنوان پایتخت تشیع، یک سرقت تاریخی است. وی با اشاره به مستندات تاریخی در مورد حکومت صفویان در اردبیل، اظهار داشت: حکومت این سلسله تاریخی از ابتدا در اردبیل آغاز شده و مهر حکومتی شاه‌اسماعیل در این شهر ساخته شده است. حتی مقبره شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی و شاه‌اسماعیل و خانواده‌های آنان نیز در اردبیل قرار دارد. نماینده گرمی با بیان اینکه در زمان حکومت صفویه، اردبیل به عنوان «دارالارشاد» خوانده می‌شد، ادامه داد: ارتباط این سلسله با شهر تبریز تنها در آن است که شاه‌اسماعیل در مسجد جامع تبریز، حکومت صفوی را اعلام کرد. این یک مورد هم دلیل نمی‌شود که تبریز را پایتخت تشیع بنامند. او معتقد است که باید هرچه زودتر از این سرقت تارخی جلوگیری شود.
بشیر خالقی دیگر نماینده اردبیل هم اگرچه از اقدام احمدی‌نژاد خبر نداشت اما به «خبر» گفت که همه می‌دانند که اردبیل پایتخت صفویه بوده است. او نیز همچون دو نماینده دیگر این استان قول پیگیری و بررسی این موضوع را داد.
ثبت تبریز به عنوان پایتخت تشیع در مراسمی صورت گرفت که سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد، حمید بقایی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و احمد علیرضابیگی استاندار آذربایجان شرقی نیز در آن مراسم حضور داشتند اما هیچ یک از آنها اعتراضی به این اقدام نکردند.
البته در دولت نهم نیز شاهد چنین سوءتفاهامات قومی آن هم از ناحیه رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون وی بوده‌ایم. اسفندیار رحیم‌مشایی در جمع بیش از ۶۰ نفر از سفرای خارجی در سنندج، سرزمین آذربایجان غربی را سرزمین کردها نامیده بود که با انتقاد شدید نمایندگان ارومیه مواجه شد. کما اینکه نادر قاضی‌یور به طعنه وی را متخصص مردم‌شناسی خواند که با اظهاراتش امنیت ملی، یکپارچگی و وحدت اقوام را تحت ذهنیات خود قرار می‌دهد. این نماینده ارومیه به استناد اعتراض مردم منطقه از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خواست تا با فراخوانی وی به مجلس، نتیجه بررسی خود را به استحضار نمایندگان برساند. او حتی در شهریورماه سال گذشته به رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای امنیت ملی در این زمینه تذکر داد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

سلام
از اینکه نظر خود را راجع به این نوشته اعلام می کنید، متشکریم.
در اولین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد.
-------------------------------------------------
Hi.
Tank you for your comment about this post.
Answer your comment ASAP

آخرين آخبار